به سه دلیل ماده تاریک وجود ندارد

یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 ساعت 00:32
از طریق لینک زیر می توانید کلیپ مستند علمی تقریبا کاملی درباره ماده تاریک را مشاهده نمایید:
https://www.aparat.com/v/ztMuV/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87_%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9

ولی دلایل بسیار محکمی که وجود ماده تاریک را رد می کنند عبارت است از:
1- چرا در هیچ کدام از مراکز تحقیقات ذرات بنیادی که کم جرم ترین و سریع ترین ذرات بنیادی هم کشف می شوند ولی ماده تاریک با وجود اینکه گفته می شود تقریبا 27 درصد جرم جهان را تشکیل می دهد و مقدارش چندین برابر ماده معمولی است و مسئول گرانش اصلی کهکشان ها هستند ، هیچگونه اثری بر هیچ یک از دستگاه های حسگر فوق العاده حساس ندارند در حالی که در کیهان اثرات گرانشی فوق العاده قدرتمندی از خود نشان می دهند؟

2- دلیل اصلی مطرح شدن وجود ماده تاریک در ابتدا این بود که سرعت حرکت مداری بسیاری از ستارگان موجود در کهکشان بیش از حدی بود که گرانش ماده قابل رویت معمولی موجود در کهکشان بتواند آنها را در مدار خود حفظ کند.
و حالا این سئوال مطرح می شود که چرا هرگاه چیز گردی می بینیم می خواهیم بگوییم که آن گردو است؟
و چرا هر لحظه که گرانش را در جایی می بینیم می خواهیم بگوییم که حتما ماده ای مسئول ایجاد این گرانش است؟
و شاید هیچ ماده ای برای ایجاد این گرانش اضافی وجود نداشته باشد و یا شاید حتی مسئول این نیروی نگهدارنده نیروی گرانش نباشد و یک نیروی ناشناخته دیگر باشد.
این دقیقا مانند این است که گذشتگان وجود هرگونه گرما و نوری را به آتش ربط می دادند در حالی امروزه می دانیم که منابع تولید نور و گرما بسیار متنوع هستند و برای تولید آنها حتما نیازی به آتش حاصله از فرآیندهای شیمیایی و سوختن نیست مانند نیروی الکتریکی و نیروی هسته ای و ... که بدون ایجاد هیچ گونه آتش و دودی می توانند گرما و نور را ایجاد کنند.

3- ماده تاریک باید در کدام قسمت کهکشان وجود داشته باشد تا بتواند ستارگان با سرعت بالای موجود در لبه کهکشانی را در مدار خود حفظ کند؟ چون اگر در مرکز کهکشان باشد سرعت حرکت تعداد بسیار زیادی از ستارگان اطراف مرکز کهکشان باید بسیار زیاد باشد و اگر در میانه یا لبه باشد پس مرکز با وجود گرانش لبه های کهکشان و حجم چند برابری ماده تاریک از هم می پاشد و همچنین باید پرسید که در این صورت چه نیرویی مسئول نگه داشتن ماده تاریک در مدار خود است و مانع از پرتاب شده آن به خارج از کهکشان می شود و اگر به طور یکسان در کهکشان توزیع شده باشد پس سرعت ستارگان بخش میانی و مدارهای لبه کهکشان باید کمتر از سرعت ستارگان مرکز کهکشان باشد و در حالتی خواهید دید که با هر فرضی یک تناقض اساسی بوجود خواهد آمد.

البته دلایل بسیار زیادی در رابطه با عدم وجود ماده تاریک وجود دارد ولی مهمترین سئوال که سئوالی همیشگی است این است که چرا به راحتی مطلبی را فقط به واسطه اینکه عده زیادی آن را تایید می کنند را قبول می کنیم؟

آیا بهتر نیست به جای اینکه سخن گرا و مدرک گرا باشیم به واقعیت ها و منطق توجه کنیم و حقیقت گرا باشیم؟


به هر حال  امیدوارم که نظریات دیگری برای توجیه ساختار کهکشان ها و نیروی نگهدارنده ستارگان در مدارهای خارجی کهکشان ها بیان شود.
البته لینک دانلود مقاله زیر یکی از نظریاتی است که علاوه بر توضیح دلیل رفتار کهکشان ها می تواند بسیاری از پدیده های نجومی دیگر را هم توضیح دهد و با هیچ کدام از اصول فیزیک تداخلی ندارد و باز هم تاکید می کنم که حتی ممکن است که این نظریه هم صحیح نباشد و این اصلا مهم نیست چون من به تنها چیزی که تعصب دارم حقیقت است:
http://s8.picofile.com/file/8325197276/Change_Gravity.pdf.html

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.